Rubikova kostka

Můj školní den je pestrý, každou hodinu se mi střídají děti z různých tříd. V průběhu týdne je jich přes třicet. Někdy chodí po jednom, jindy ve skupinkách až po třech. Čím déle je znám, tím více se těším na to, co přinese další hodina.

Anička a její překvapení

Děti si zvykly chodit už o přestávce, aby mi stihly ukázat nejnovější hračky, vybavení penálu a jiné „vymoženosti“. Každé úterý se vyloženě těším na Aničku, holčičku ze 3. třídy. Jednou přijde v kostýmu princezny, podruhé s čelenkou pandy, příště přinese fixy s vůní jogurtu. Nejčastěji nosí své vlastní výrobky, její zálibou jsou ruční práce všeho druhu.

Tato holčička si o pozornost přímo říká, ve třídě není příliš oblíbená a paní učitelka z ní vyloženě „roste“. Učení jí totiž vůbec nejde, je neustále roztěkaná, nedaří se jí soustředit. K tomu špatně čte, nerozumí textu, neorientuje se v něm. Tím pádem nerozumí ani zadání matematických úloh, má-li v zadání více požadavků, nastává problém. V psaní na tom není o moc lépe, tam kde ostatní mají půl stránky, ona má 2 řádky.

Jak to bylo s Rubikovou kostkou

A proč to píši? Tato holčička přinesla Rubikovu kostku. Nechala jsem ji skládat a popisovat postup, najednou jsem zjistila, že holčička mi tam už pět minut povídá a skládá kostku a šup… je hotovo! Jak to udělala? No nic, tak ještě jednou, pomalu pro paní učitelku…dobře po minutě se vzdávám.

Ptám se: „ Jak dlouho ses to učila?“, odpovídá:  „ Dva dny, naučila mě to sestra. Je to jen sedm kroků, které se neustále opakují.“ Na moji výzvu holčička skládá na čas, dává to za 2,5 minuty. A co víc, snažím se ji znervóznit, ona si nahlas komentuje kroky a je tak zabraná do celého úkolu, že mě vůbec nevnímá.

Kam se poděly problémy se soustředěním

Kam se poděly problémy se soustředěním? Kde jsou potíže s více kroky najednou? Anička nám ukázala, jak lze toto všechno zvládnout pomocí motivace a  postupného krokování. Dáme-li dítěti dostatečnou motivaci a rozdělíme náročný úkol do malých kroků, má větší šanci jej zvládnout. A při dostatečném zautomatizování činnosti jej pak zvládne i v mnohem lepším čase než na začátku.

Hádanka na závěr

A ještě jedna hádanka od této holčičky: Je to pohádková bytost, plní sny hodným dětem. Není to Ježíšek, Santa ani Mikuláš, napovím, že teď děsně frčí 😀 (odpověď v příštím článku)

Klára Hamplová
Jsem speciální pedagog, pomáhám dětem znovu zažít RADOST a ÚSPĚCH, i když se jim do cesty připletly zdravotní nebo vzdělávací potíže. Vím, jak to chodí na běžné základce, na speciální škole i v poradně. Ukážu Vám triky a fígle, jak si zjednodušit školní život. Hledání těch nejlepších cest pro mé malé klienty je pro mne každodenní výzvou!
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Zastavte se na facebooku: